ZDENĚK

Poslední rozhovor z našeho cyklu #dusevcovidu je se Zdeňkem z Ministerstva vnitra.

Jak poslední rok s covidem změnil váš život? 

Rozdělil bych to na dvě roviny – ta osobní – mohl jsem se mnohem méně setkávat s přáteli a také ubylo možností, jak trávit volný čas. Hodně času jsme tak s rodinou trávili v přírodě a podnikali výlety po České republice. V práci nám v důsledku omezení zavedli možnost nebo částečně i povinnost tzv. home office, tedy práci z domova.

Byla nějaká změna “k lepšímu”? 

Když minulý rok v březnu vypukla první vlna pandemie, pokusili jsme se s mou rodinou omezit kontakty s ostatními lidmi skutečně na minimum. V důsledku toho jsem se snažil vyhýbat i hromadné dopravě a začal do práce jezdit na kole.

Co vám v covidové době nejvíce chybělo k pocitu radosti?

Asi kulturní vyžití, možnost zajít si někam na výstavu, do kina, do muzea a především možnost zajít si někam do baru nebo do restaurace posedět s přáteli. Rád také cestuji, takže bych byl rád, kdyby se cestování co nejdříve vrátilo do obdobné podoby, jako před pandemií. I když jsem si vědom toho, že se tak možná nikdy nestane…

Všimla jste si dopadů na svou psychickou stránku?

Samozřejmě, že koronavirus a události s ním spojené měly velký dopad na můj život i psychiku. Objektivně ale musím říct, že jsem z celé situace vyšel poměrně dobře. Nepřišel jsem kvůli koronaviru o nikoho blízkého, neztratil zaměstnání a vzhledem k faktu, že už mám vlastní rodinu, tak jsem nebyl tak sociálně izolován, jako třeba singles či starší lidé. Takže obecně myslím, že nepatřím mezi lidi, kteří by si mohli na něco stěžovat.

Co vám pomáhá udržet si duševní zdraví?

Rodina a sport. Rád trávím čas se svou manželkou a dcerkou. Vždy jsem rád sportoval, posledních několik let pravidelně běhám a poslední rok jsem k tomu přidal i kolo (hlavně tedy cesty do práce a z práce). Při běhu má člověk čas si sám popřemýšlet, zrelaxovat a vyčistit si hlavu. Pro mě je to perfektní duševní hygiena.

Vše se vrátilo “k normálu”. Na co se momentálně nejvíce těšíte?

Rád bych vzal rodinu na dovolenou a podniknul nějaký letecký eurovíkend. A samozřejmě využil možnost jít za kulturou.

Děkujeme za rozhovor.

Cookie Consent with Real Cookie Banner